Pozdrav! Zanima me zašto metali ne mogu stvarati molekule? Unaprijed zahvaljujem.

Ime i prezime: Maja Radić maya00017@↑net.hr

Metali mogu stvarati molekule, kako u spojevima, tako i u elementarnom stanju, samo što uvjeti u kojima ćemo te molekule opaziti nisu baš uvijek sobni. Što se elementarnih metala tiče, molekule ćemo najvjerojatnije zamijetiti u plinovitom stanju, a isto vrijedi i za spojeve alkalijskih i zemnoalkalijskih metala, poput npr. natrijevog klorida. Prijelazni metali pak vrlo lako tvore molekule i time se bavi jedna cijela grana kemije, poznata kao koordinacijska kemija.
Razlog zašto se u školi to ne spominje je to što su metalne i ionske veze ipak tipične za metale. Naime, metali razmjerno lako otpuštaju elektrone, a primaju ih puno teže. To kao posljedicu ima s jedne strane to da će u elementarnom stanju i u kondenziranim fazama metali biti skloni ne formiranju kovalentnih veza sa susjednim atomima, nego tomu da se elektroni delokaliziraju unutar cijele faze (što je ugrubo bit metalne veze), a s druge to da će u spojevima s nemetalima veze biti toliko polarne da se može slobodno reći da su elektroni posve prešli na druge atome, dajući tako ione.