Možete mi izračunati koliko ima broj protona i neutrona u aluminiju?

Ime i prezime: Lana Horvat Lana Horvat

Divota je, ali i grozota jezika što i u najgorim svojim zloupotrebama svejedno omogućava prijenos informacije, u ovom slučaju tvog pitanja. Naime, malo što u njemu štima. Ako ćeš broj računati, ne bi bilo zgorega reći iz čega. Izraz "koliko ima broj" pročitaj nekoliko puta pa promisli što znači. Također, vjerojatno ne misliš na aluminij, nego na atom ili atomsku jezgru aluminija. Doduše, koliko ima protonâ i neutronâ u svom aluminiju Svemira sasvim je lijep primjer zadatka u kojemu se ima što za računati. Prvo treba naći kolika je masa materije u Svemiru, zatim koliki je njezin dio aluminij i onda koliko je tu protonâ i neutronâ. Tu, jasno, treba uzeti u obzir i izotopni sastav aluminija u Svemiru, što je još jedan detalj koji si preskočila u pitanju. Izotopi konačno vode i do onoga što jedino mogu s tvojim pitanjem (barem dok ili ako se ne javiš s preciznijim pitanjem). Ovdje ćeš naći tablicu s podacima o 22 poznata izotopa aluminija, uključujući tu i brojeve protonâ i neutronâ u njihovim atomskim jezgrama. Nadam se da ćeš među njima naći i onaj iz svog pitanja, pri čemu me ne bi čudilo da to bude baš onaj koji je jedini stabilan, aluminij-27.