Kako izmeriti koliki je postotak soli u ledu ako stroj na 10 000 kg troši 12,5 litara 30% otopine soli i vode

Ime i prezime: Mateo Nekić inesjablan@gmail.com

Pitanje ću si prevesti ovako: Koliki je postotak soli u ledu koji u čijih je 10000 kg uklopljeno i 12,5 litara 30%-tne vodene otopine soli?

U tom slučaju nedostaje ti još podatak o gustoći te otopine. Ovdje piše da ta gustoća iznosi 1,19 g/mL i te ću se brojke držati, budući da nigdje ne piše o kojoj se soli radi, a zasićena otopina natrijevog klorida sadrži 26,4 % te soli.

Našavši taj podatak, preostaje ti tek povezati tri jednostavna računa. Maseni udio soli u ledu definiran je kao:

w(sol, led) = m(sol)/m(led)

a masu soli u otopini izračunat ćeš pomoću formula za gustoću i maseni udio:

m(sol) = w(sol, otopina)∙m(otopina)

m(otopina) = ρ(otopina)∙V(otopina)

To bi te trebalo dovesti rješenju zadatka, a ako ispadne da tomu nije tako, svakako se javi opet, ali sa suvislo postavljenim pitanjem (npr. s obzirom da je u njemu riječ "izmjeriti", mogao sam umjesto računa opisati neku analitičku metodu za određivanje količine soli).