Pozdrav. Mozete li mi objasniti zasto se kod grupe skandija povecava topivost hidroksida kroz grupu? Od čega zavisi njihova topivost i kako se mogu povezati sa topivosti zemnoalkalnih metala?

Ime i prezime: Elma Alispahić elmaa9@hotmail.com

Pretpostavit ću prvo da pričaš o topljivosti u vodi. Naime, ima jako puno otapalâ i nije baš da u svima postoje isti trendovi topljivosti.
I kod zemnoalkalijskih metala i u skandijevoj skupini naboj kationa ostaje isti, dok polumjer raste kroz skupinu. To znači da se povećavaju polarizabilnost i koordinacijski broj. Dok za polarizabilnost nisam siguran koliko je bitna za hidrataciju nabijenih čestica, veći koordinacijski broj automatski znači i veću prvu, a onda i drugu koordinacijsku sferu, što podiže topljivost kationa.
Moguće je da sam nešto bitno preskočio, kao i da osoba koja je to pitanje postavila ima nešto sasvim deseto na umu, ne nužno točno. Ako je pitanje ispitno ili za zadaću, toplo preporučam konzultirati se s literaturom preporučenom za predmet na kojemu si dobila to pitanje.