Da li gorenjem plastičnog omota za knjige,napravljenog od PVC-a, nastaje elementarni klor,ili vinil klorid?

Ime i prezime: Martina Gačar martina-snake@net.hr

Konačni produkti potpunog sagorijevanja svih kloriranih organskih spojeva su voda, ugljikov dioksid i klorovodik. To vrijedi i za PVC. U normalnim prilikama (bez dovoljno pristupa zraka) nastaju čađa (dim), ugljikov monoksid i neke druge tvari koje su po zdravlje puno opasnije od od onih prije nabrojenih (pretpostavljam da zbog toga pitaš). Klorovodik, iako jaka kiselina i vrlo otrovan, nije toliko opasan jer se brzo raspada, a ima tako jaki miris da se odmah osjeti u zraku. Neka su istraživanja pokazala da pri određenim uvjetima mogu nastati dioksin, ali se radi o zanemarivim količinama. PVC je krut polimer pa, ako se od njega izrađuju savitljive folije, nešto mu je dodano. Zbog toga se mogu izmijeniti i produkti gorenja, no vjerojatno ne bitno.

Odgovorio: Kristijan A. Kovač   kkovac@chem.pmf.hr