U nekoj vodenoj otopini neke slabe jednoprotonske kiseline disocirano je 10% molekula kiseline. Ako se dotična otopina razrijedi 10 puta stupanj disocijacije ce biti koliki?

Ime i prezime: marija Butumović marija.butumovic@gmail.com

Zanimljiv zadatak, čini mi se s neizbježnom kvadratnom jednadžbom. Da se ne zamaram izvodima koje sam već pisao ovdje, iz ovog ću odgovora pokupiti samo konačan izraz, koji će trebati za ovaj zadatak. Tebi, naravno, toplo preporučam da sama izvedeš izraz koji povezuje stupanj disocijacije s konstantom disocijacije i koncentracijom.
Izraz koji nam treba je ovaj:

c = Ka·(1 − α)/α2

Ako imaš zadane bilo koje dvije veličine od koncentracije, konstante disocijacije i stupnja disocijacije, moći ćeš izračunati onu treću. Međutim, u zadatku imaš samo stupanj disocijacije i pitanje koliko se on promijeni kad se kiselina deseterostruko razrijedi. To se matematičkim jezikom dade ovako napisati:

c1 = Ka·(1 − α1)/α12

c2 = Ka·(1 − α2)/α22

c2 = c1/10

α1 = 0,1

Uvrstiš li treću jednakost u drugu, riješit ćeš se druge koncentracije:

c1/10 = Ka·(1 − α2)/α22

Sad u oba prva izraza imaš c1 i Ka kao zajedničke nepoznanice. Međutim, u prvom je izrazu stupanj disocijacije poznat, tako da se može izračunati omjer c1/Ka:

c1/Ka = (1 − α1)/α12

Isti par varijabli možeš uočiti i u drugom izrazu, tako da se isti može preurediti tako da one budu izolirane:

c1/Ka = 10·(1 − α2)/α22

Kako su lijeve strane dvaju izraza sad jednake, isto vrijedi i za desne:

(1 − α1)/α12 = 10·(1 − α2)/α22

Kako je jedina nepoznanica u tom izrazu α2, ono što imaš obična je kvadratna jednadžba. Nadam se da ti osmoškolska matematika neće predstavljati problem.