Poštovani/poštovana; U trećem razredu srednje škole učili smo o kisiku i profesorica je spomenula kako je Lavoisier otkrio kisik 1778. godine. Kasnije sam razmišljala o tome i jednostavno Vas moram pitati kako su ljudi disali prije otkrića kisika? Je li moguće da je naš respiratorni sustav toliko evoluirao u posljednjih 200 godina da se prilagodio drugačijem sustavu atmosfere i je li moguće da je npr. dušik imao ulogu oksidansa staničnog disanja prije otkrića kisika? Znači li to da je produkt okidacije glukoze bio C2N2?

Ime i prezime: Nika Sopek nsopek@gmail.com

Pitanje koje si postavila tek je jedna od brojnih misterija vezanih za temeljna znanstvena otkrića. I nije samo pitanje kako su ljudi disali, nego isto vrijedi i za sav ostali životinjski svijet, o tomu je li bez kisika fotosinteza uopće bila moguća da ne pričam. A još je veća misterija što je bilo s vodom prije otkrića kisika, budući da joj je on u sastavu. Je li prije otkrića kisika umjesto kiše padao amonijak, pentan ili nešto treće? Amonijak teško, jer su kisik i dušik otkriveni otprilike u isto vrijeme. To, naravno, znači da tvoja hipoteza s dušikom i cijanogenom nije ispravna. U biti, pitanje je kako je svijet, za koji znamo da je izgrađen od kemijskih elemenata, uopće mogao postojati prije kemije.
Ništa manje nije komplicirano niti u biologiji. Nitko ne zna jesu li potomci nalikovali na svoje roditelje i prije otkrića nasljeđivanja (umijeće fotografiranja proširilo se prekasno za to, dok smo u manualne portrete ipak dužni sumnjati), a kako se živi svijet, ako uopće, mijenjao prije otkrića evolucije, također je nepoznanica, kao i to kako su se pod zemljom našle kosti životinja posve drugačijih od onih koje viđamo danas.
U fizici pak vlada potpuni kaos. Jesu li se planeti vrtjeli oko Sunca i prije Kopernikove teorije, ili su dotle slijedili geocentrični model? Jesu li ljudi uopće mogli hodati po Zemlji prije otkrića gravitacije, ili bi svako malo netko odletio u svemir? Kako su oborine znale kamo pasti? Stari zapisi o tomu ne govore ništa, ali možda je ljudima bilo neugodno priznati da su vidjeli kako netko skače u nebo, ili da kiša pada u stranu. Je li bilo moguće plivati i ploviti prije otkrića uzgona? Je li bilo munja prije otkrića elektriciteta? Kako je izgledala Zemlja prije nego što je otkriveno da je okrugla? Je li prije Maxwellovih jednadžbi u svijetu vladao mrak? Kako su ljudi prije toga mogli vidjeti?

Uglavnom, pitanja su teška, a odgovore uglavnom nemamo. Postoji tek sićušna nada da je svijet onakav kakav jest neovisno o tomu znamo li mi to ili ne.

P. S.

Tvoje pitanje nije zaintegriralo samo mene, nego i znanstvenu zajednicu. Konkretno, četrnaestoro znanstvenika dobilo je to pitanje i zadatak da se izjasne o njemu. Četvoro ih je reklo da je pitanje ozbiljno (legit), a desetoro da nije (troll).
Više o fenomenu u koji spada tvoje pitanje možeš pročitati ovdje.