Pozdrav! Imam pitanje u vezi ovog zadatka: Kolika je ravnotežna koncentracija PCl5 ako je u ravnoteži 2,96g PCl3 i 11,2g Cl2 u posudi volumena 2L? Izračunala sam da je c(PCl3)=0,011mol/dm3, a c(Cl2)=0,079 mol/dm3. Budući da nemam zadanu konstantu ravnoteže, uzimam 1. Dobijem da je rješenje 0,000868 mol/dm3, a u njihovom rješenju je 0,01 mol/dm3? Hvala

Ime i prezime: Mirta Peček mirta.pec@gmail.com

Ako konstanta ravnoteže nije zadana, onda zadatak ukratko ne valja i nema ga puno smisla rješavati. Pogađanje ili pretpostavljanje prirodnih konstanti se jednostavno ne radi i tko god da ti je tako nešto preporučio ne razumije baš najbolje kako funkcionira stvarnost. Eventualno možeš pomoću rješenja "reverznim inženjeringom" naći da (koncentracijska) konstanta ravnoteže iznosi 11,5 L/mol pa onda "riješiti" zadatak.
Računi su ti inače dobri, ali svejedno možeš pogledati par vrlo sličnih zadataka koje smo prije ovdje dobili, a isto su došli u problematičnim stanjima. Konkretno mislim na ovaj, ovaj i ovaj, s nastavkom priče ovdje.