Koliku količinu topline treba dovesti da 1kg dušika pri -206 C prijeđe u plinovito agregacijsko stanje pri 20C ako je: temperatura taljenja -210, temperatura vrenja -196, spec.topl.kapacitet tekućine 2,0, spec.topl.kapacitet plina 1,0 i entalpija isparavanja 200. Napišem da je Q=Q1+Q2+Q3 Q1=m*c* ΔT Q2=m* Δl,g (N2) Q3=m*c* ΔT Nije mi jasno kako su u rješenjima dobili vrijednosti temperatura za prvi slučaj 10K, a za treći 216K?

Ime i prezime: Mirta Peček mirta.pec@gmail.com

Pristup koji si opisala je dobar. Zadatak mi je pak malo čudan jer masovno nedostaju jedinice (za toplinske kapacitete, s obzirom na brojke koje imaš u zadatku, jedinica je kJ/(kg∙K), a za entalpiju kJ/kg), ali ne mogu isključiti mogućnost da su se pogubile dok si prepisivala zadatak.
Ovo što citiraš iz rješenja nisu temperature, nego promjene temperaturâ (zato onaj znakić Δ). Ako se nešto grije od ‒206 °C do ‒196 °C, očito će razlika biti 10 °C odnosno 10 K. Isto tako, ako se nešto (nakon isparavanja) grije od ‒196 °C do 20 °C, ne bi trebalo biti teško dokučiti za koliko se stupnjeva zagrijalo. Uglavnom, za slučaj da u rješenju nešto jest krivo, na kraju bi trebalo ispasti da treba 436 kJ toplinske energije.