Dobar dan! :) Što je destruktivna, a što suha destilacija? Naišla san na te pojmove kemijskom udžbeniku na ovoj stranici, ali nigdje nema baš objašnjenje. Hvala unaprijed. :)

Ime i prezime: Sara Vukman /

Krenimo od destilacije. Općenito, destilacija je proces u kojemu se tvari razdvajaju temeljem različitih vrelišta, i to tako da se smjesa zagrije u retorti (ili kakvoj god prikladnoj posudi), a pare koje krenu izlaziti kondenziraju u kakvoj hlađenoj cijevi. Primjerice, ako destiliramo vodenu otopinu soli, hlapit će voda, dok će sol zaostati u početnoj otopini (barem dok ima vode), budući da soli općenito uopće nisu hlapljive. Zbog toga će ono što kondenzira biti čista voda, a ukupan ishod destilacije bit će razdvajanje soli i vode.
Slično se mogu destilirati i smjese tekućina, s tim da tu već treba biti oprezniji budući da tekućine ipak jesu hlapljive, a k tomu neke i destiliraju zajedno pa ih nije moguće posve razdvojiti.
Suha destilacija je ukratko destilacija kod koje se destilira neka krutina. Tradicionalna proizvodnja drvenog ugljena vjerojatno je najpoznatiji primjer suhe destilacije. Kod nje se drvo grije na visoke temperature, obično tako da se dio tog drva spali, uslijed čega se materijal drveta (uglavnom celuloza i lignin) raspada na ugljik i razne hlapljive spojeve među kojima dominiraju voda i ugljikov dioksid. Ostale, lakše ukapljive tvari, mogu se vidjeti kao crna tekućina neugodnog mirisa, poznata i kao katran. Kako je cilj suhe destilacije proizvodnja ugljena, proizvođači se ne trude skupiti hlapljive tvari. Međutim, poradi silne raznolikosti tvari koje se u njemu nalaze, katran je prilično zanimljiva sirovina.
Budući da se tvari od kojih je građeno drvo prilikom suhe destilacije raspadaju, za taj se proces može reći i da je destruktivan. Općenito, destrukcija je isto što i uništavanje, tako da će destruktivna destilacija biti svaka destilacija kod koje materijal koji se destilira bude uništen.