Kako se mogu pripremiti karbidi bora i silicija te kako reagiraju s vodom? Hvala! Leo

Ime i prezime: Leo Ivanović leo.ivanovic@gmail.com

Načelno ide direktna sinteza, ali u praksi se obično oksidi bora i silicija žare s grafitom u električnoj peći. Produkti ne reagiraju s vodom, barem ne pri nama normalnim uvjetima.
O borovom karbidu ovdje već postoji jedan odgovor, a općenito mogu reći i da se temeljne informacije o oba spoja mogu naći na Wikipediji (o dominantnom predstavniku borovih karbida, B4C, ovdje, a o glavnom silicijevom karbidu, SiC, ovdje). Iako su primarna i sekundarna znanstvena literatura pouzdanijima i opširnijima izvorima od Wikipedije, treba ipak imati na umu da ona prenosi informacije upravo odatle, tako da je moguća njezina inferiornost u prvom redu stvar sažetosti, a tek u nekoj mjeri i pokvarenog telefona.