Pozdrav! Biste li mi molim Vas mogli napisati nesto vise o mramoru nego sto se moze naci na internetu? Imam neke zadatke vezane uz mramor a odgovore ne mogu pronaci nigdje. Pa mozda samo ovako nesto opcenito o tome da mi napisete ako nije problem. Hvala puno unaprijed.

Ime i prezime: Magdalena magdalena.koprek@hi.t-com.hr

 


Više nego što se može naći na Internetu svakako ne mislim pisati, a i pitanje je bi li se to moglo. Internet je, naime, podosta veliko mjesto krcato informacijama o svačemu.
Ono što hoću napisati vrlo je kratko. Mramor je prirodna metamorfna stijena građena primarno od kalcita i dolomita, što će reći od kalcijevog karbonata i kalcijevog magnezijevog karbonata. Nastaje od taložnih vapnenačkih stijena kad se nađu duboko ispod površine Zemlje, pri visokim temperaturama i tlakovima. Pri takvim uvjetima sitni kristalići vapnenca ili dolomita mogu se pregraditi u veće (praktički rekristalizirati), što ujedno i istisne sve druge tvari iz njih (to je gotovo nužna posljedica rekristalizacije), usput brišući i tragove nekadašnjih bića čije su ljušturice tvorile te taložne stijene. Ishod toga su visoka čistoća karbonatnog materijala te struktura koja se manje-više svodi na srasle kristaliće kalcita ili dolomita (to daje kristalnu, svjetlucavu teksturu), dok se ostale tvari (nečistoće, moglo bi se reći) nađu zgurane u zasebnim slojevima (na mramornim pločama oni se vide kao "žile"). Dok će kemičaru ili geologu to biti zanimljivo ili čak vrijedno istraživanja, umjetnik će prije zamijetiti ljepotu takvog materijala te ga upotrijebiti za izradu skulptura ili posuda, poput npr. ove amfore. Doduše, nije da se ta dva viđenja nužno moraju naći u različitim ljudima. Barem su meni šare mramora zanimljive koliko i lijepe.
To bi ukratko bila "povijesna" strana mramora. Kemijska su pak svojstva identična kalcijevom ili kalcijevom magnezijevom karbonatu, ovisno o tomu koliko čega ima u mramoru. Ugrubo, oba će spoja žarenjem dati ugljikov dioksid i kalcijev odnosno magnezijev oksid. Također, neće reagirati s vodom ili lužinama, ali hoće s kiselinama, dajući opet ugljikov dioksid te kalcijeve ili magnezijeve soli tih kiselina. Nekih drugih karakterističnih reakcija zapravo i nema.
Nadam se da je ovo dovoljno "nešto općenito", kao i da poveća distanca između pitanja i odgovora (na tomu možemo zahvaliti uginuću servera E-škole taman usred ljetnih praznikâ) nije naškodila.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   i.cvrtila@rug.nl

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija