U udžbeniku iz kemije piše da je matematika prirodna znanost. Ja sam čuo da matematika nije prirodna znanost. Molim vas možete li mi reći kakva je to znanost? Hvala!!!

Ime i prezime: Tomislav Marinić -

 


Dobro pitanje. Ponekad se može naći (na primjer u udžbenicima iz kemije za 7. razred :-) kako se svrstava matematiku među prirodne znanosti. Tim i sličnim pitanjima bavi se grana filozofije koju zovemo filozofija znanosti. Svaki filozof znanosti ima svoj sustav po kojemu klasificira znanosti, ali niti u jednome nije matematika među prirodnim znanostima. Fizika, kemija, biologija, geografija, astronomija i geologija proučavaju pojave u prirodi. A što je s matematikom? Brojanje jabuka, kuna ili eura je primjena matematike, a brojevi i jednadžbe, pravci i trokuti, varijable i nepoznanice su ideje u našoj glavi, ništa opipljivo.
Jedan od mnogih sustava znanosti (izabrao sam ga zbog uređenosti, jednostavnosti, a i zgodnog dizajna) nalazi se na ovoj web-stranici:
http://www.history-timeline.com/en/timeline_frame.html?screenshots/classification_sciences.html

Možda sve skupa nije tako strašna pogreška. Možda. Prirodno je valjda da se poneka greška provuče u udžbenik, ali imam dojam da su mnoge namjerno smišljene.
- Gradivo je preteško - kažu autori tih i takvih udžbenika (za koga je teško, njih ili đake?) - pa radije smislimo malo 'drugačiju' kemiju koju će đaci lakše zapamtiti.
Učenje se tada obično svodi na bubanje netočnih definicija. Pa zar nije bolje izbaciti iz gradiva 'preteške dijelove' (iako mislim da se i oni mogu napisati jednostavno, zanimljivo i prije svega točno)?

Mnogi su već puno pisali i govorili o problemu školskih udžbenika, nastavnih programa i nastave uopće. Ne moraš biti stručnjak pa da to vidiš: u nekim udžbenicima primjerice piše da je kisik potreban svim živim bićima. Istina je da je kisik vrlo važan sastojak zraka i da ljudi udišu zrak zbog kisika. Ali u isto vrijeme na biologiji učiš da ima takvih životinja kojima kisika ne treba! Čak postoje procjene da je velik dio života na Zemlji, možda trećina, možda polovica, možda i više, neovisan o kisiku. Pa kome onda vjerovati?
(Sigurno si vidio kako se proizvodi vino: iz soka iscijeđenog iz grožđa koji se drži u posudama bez pristupa zraka - kisika - gdje sićušni kvasci otopljeni šećer prerađuju u alkohol. Što će ti bolji primjer?)

Odgovorio: Kristijan A. Kovač   kkovac@chem.pmf.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija