Poštovani, koja je od sljedećih jednadžbi ispravnija? 8 Al + 5 KOH + 3 KNO3 + 2 H2O --> 3 NH3 + 8 KAlO2 3 KNO3 + 8 Al + 5 KOH + 18 H2O --> 3 NH3 + 8 K[Al(OH)4] Inače zadatak glasi: napišite reakciju elementarnog aluminija i lužnate otopine kalijeva nitrata. Lijepi pozdrav!

Ime i prezime: Emil Bunta emil.bunta@gmail.com

Obje su jednadžbe ispravne jer su izjednačene i opisuju makar i samo zamislive kemijske promjene. Kako se razlikuju tek po jednom produktu, jedino je pitanje što se stvarno događa kad se zamiješaju ti reaktanti. Odgovor ukratko ne znam, tako da mi ostaju nagađanja. Prilično sam siguran da će u vodenoj otopini nastati kalijev tetrahidroksoaluminat, dok bi se u krutim i polukrutim smjesama moglo svašta zbivati. Nisam siguran što će kristalizirati iz vodene otopine kalijevog tetrahidroksoaluminata. Vrlo vjerojatno nešto hidratirano, dok bih za bezvodni aluminat rekao da ga nećeš dobiti bez žarenja. Inače, dok sam još studirao, informacije takove vrste najprije bih potražio u Mellorovoj seriji "A comprehensive treatise on inorganic and theoretical chemistry", gdje je popisana sva anorganska kemija do negdje između dvaju svjetskih ratova. Neki se svesci mogu naći na Internetu, svi bi se morali nalaziti u Centralnoj kemijskoj biblioteci Kemijskog odsjeka PMF-a, dok za FKIT ne znam.