Pozdrav,treba mi pomoć oko jednog zadatka koji mi se pojavio na ispitu. Zadatak glasi: emisijom alfa čestica uranov izotop U-234 prelazi u ______. Treba napisat jednadžbu reakcije. Koliki je broj protona,elektrona i neutrona u nastalom elementu? Hvala na odgovoru

Ime i prezime: Veronika Veronikaisles@gmail.com

Helion iliti α-čestica (42He2+) sastoji se od dva protona i dva neutrona, tako da će jezgri produkta α-raspada očito nedostajati upravo te čestice. Dva protona manje znači da će nastati jezgra elementa s atomskim brojem manjim za dva, što je u ovom slučaju torij. Četiri čestice manje znače pak da se za upravo toliko smanjio maseni broj.
Kako se nositi s pitanjima o broju čestica u atomima pojedinih izotopa (a ne elemenata), pisao sam puno puta, tako da preporučam pogledati starije odgovore. Što više njih, to bolje.