Molim vas da mi pomognete oko par pitanja. Treba poradat prema rastućoj bazičnosti amonijev,barijev i natrijev acetat.Amonijev acetat je neutralan jer potice od slabe baze i slabe kiseline,a kako znati koji je od preostala dva bazičniji,jer i natrij i barij tvoje jake lužine,da li sam u pravu? Drugo pitanje je: što će se oksidirati u 0,1M otopini MnCl2 a) Fe b)Ag c)Mg d)Fe i Ag e) ni jedan

Ime i prezime: Valentina valentinich97@hotmail.com

Jedino što mi pada na pamet kao odgovor na prvo pitanje je to da je barij dvovalentan, a natrij jednovalentan, tako da će otopina barijevog acetata imati dvostruko više blago bazičnih acetatnih aniona, negoli otopina natrijevog acetata iste koncentracije.

Što se drugog pitanja tiče, preporučio bih zaputiti se do najbliže tablice sa standardnim redukcijskim elektrodnim potencijalima i naći koji od navedenih metala ima(ju) niži redukcijski potencijal od mangana. Naime, niži redukcijski potencijal znači viši oksidacijski, a to je upravo ono što tražiš.