Poštovani, Zanima me koliko molekula sadrzi 1 mol O2 pri standardnim uvjetima plina?

Ime i prezime: Valentina Rusan valentina.rusan1@gmail.com

Jedan mol bilo čega sadržava Avogadrov broj toga nečega. Avogadrov broj iznosi 6,022 ∙ 1023. To znači da jedan mol elektrona sadržava 6,022 ∙ 1023 elektrona, jedan mol lubenica sadržava 6,022 ∙ 1023 lubenica, a jedan mol slova Ž sadržava 6,022 ∙ 1023 slova Ž. Iz toga nije teško zaključiti da jedan mol molekula kisika sadržava 6,022 ∙ 1023 molekula kisika.

E sad, postoji jedan mali problem. U pitanju se spominju "standardni uvjeti plina". S jedne strane, taj je podatak posve nebitan, jer mol je mol, kako pri standardnim, tako u pri bilo kakvim drugim uvjetima. S druge pak strane, činjenica da je taj nevažan podatak ipak naveden, navodi me na pomisao da si možda pogrešno shvatila, zapamtila ili prepisala zadatak. Da se nije možda tražilo koliko iznosi VOLUMEN jednog mola plina pri standardnim uvjetima? Ili možda koliko molekula sadržava JEDAN KUBNI METAR plina pri standardnim uvjetima? Ili nešto treće toga tipa?

Hajde provjeri, pa ako treba, javi nam se ponovno.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr