Možete li mi molim Vas riješiti ovaj zadatak . Izračunajte ledište otopine octene kiseline koncentracije 1,005*10^-1 mol/L. Gustoća otopine je 1,006g/ml. Konstanta disocijacije octene kiseline je 1,75*10^-5 mol/L,a krioskopska konstanta za vodu je 1,86 Kkg/mol

Ime i prezime: Marija Butumović marija.butumovic@gmail.com

Ledište otopine linearno se snižava s molalnošću otopljenih čestica:

ΔT = i·b·Kk

pri čemu je i van 't Hoffov faktor, b molalnost, a Kk krioskopska konstanta.

Krioskopska konstanta ti je zadana u zadatku. Molalnost možeš izračunati iz koncentracije, gustoće i masenog udjela otopljene tvari:

b = n(AcOH)/m(H2O)

= n(AcOH)/(w(H2O)·m(otopina))

= n(AcOH)/(w(H2O)·ρ(otopina)·V(otopina))

= c(AcOH)/(w(H2O)·ρ(otopina))

Budući da maseni udio nije zadan, možeš ili tražiti ga po tablicama s podacima (Internet barem meni nije bio od velike pomoći, čini se da je u otopini iz zadatka ima nekih 0,6 % octene kiseline), ili ga aproksimirati sa 100 %, budući da otopina jest razrijeđena.

Na kraju ti ostaje još pozabaviti se van 't Hoffovim faktorom. Njega, budući da octena kiselina u vodi djelomično disocira, možeš izračunati iz stupnja disocijacije. Za slučaj da ne znaš kako iz koncentracije i konstante disocijacije dobiti stupanj disocijacije, to sam dosta detaljno opisao ovdje.