Možete li molim vas potvrditi ili negirati moje odgovore: NaAc/KAc je pufer; Na2SO4/NaHSO4 je pufer; KHSO4/H2SO4 nije pufer; K2HPO4/ NaH2PO4 je pufer; NH4/NH4Cl je pufer. Hvala.

Ime i prezime: Josipa Franjko josipa.franjko@yahoo.com

(Ovo je vezano za ovo pitanje.)

Treći i četvrti odgovor su ti točni, dok su ostali pogrešni (osim možda petog).

U prvom slučaju imaš smjesu dvije soli slabe kiseline, ali ne i samu kiselinu, tako da sustav nije pufer.

U drugom i trećem slučaju imaš jaku kiselinu, tako da ništa od pufera. Eventualno bi se moglo pričati o puferu s vrijednošću pH oko nule, ali to je u najmanju ruku egzotično.

Četvrti slučaj bio bi klasičan biokemijski pufer da nije igre s različitim kationima.

Peti slučaj razlikuje se od onoga što si navela zadnji put. Ako si stvarno imala amonijak i salmijak, onda se radi o puferu. Ako je umjesto amonijaka bio amonijev acetat, onda ništa.

Usput budi rečeno, Ac je kratica za acetilnu skupinu, CH3CO. Acetatna se skupuna obično prikazuje kao AcO ili OAc.