Koliko se mililitara 12,0 %-tne i 36,0 %-tne klorovodične kiseline treba pomiješati da se dobije 23,5g ,25,0 %-tne otopine kiseline?

Ime i prezime: Marija Butumović marija.butumovic@gmail.com

Zadatak je matematički. Trebaš samo postaviti sustav dviju jednadžbi s dvjema nepoznanicama. Naime, ono što znaš je da će zbroj masa prve dvije otopine biti jednak masi one koju dobiješ njihovim miješanjem:

m1(kiselina) + m2(kiselina) = mkon.(kiselina)

te da će zbroj masa klorovodika u prve dvije otopine biti jednak masi klorovodika u konačnoj:

m1(HCl) + m2(HCl) = mkon.(HCl)

U prvoj jednadžbi imaš jedan poznat podatak i dva koja se traže u zadatku. U drugoj pak imaš tri nepoznate veličine koje se k tomu ne traže. To znači da ih treba nekako zamijeniti poznatima. Konkretno, treba mase izraziti pomoću masenih udjela:

w(X) = m(X)/m(smjesa)

m(X) = w(X)∙m(smjesa)

Kad to ubaciš u drugu jednadžbu, ona će također imati dvije veličine koje su nepoznate i traže se te tri koje su zadane:

w1(HCl)∙m1(kiselina) + w2(HCl)∙m2(kiselina) = wkon.(HCl)∙mkon.(kiselina)

Ono što dalje slijedi osmoškolska je matematika: u jednoj jednadžbi jednu nepoznanicu izraziš pomoću druge i onda to uvrstiš u drugu. Kad riješiš drugu (koja sad ima jednu nepoznanicu), vratiš se prvoj jednadžbi i izračunaš i prvu nepoznanicu.