Pozdrav vrijednim profesorima! Pitanje: Ako su orbitale 2s ili 3s sfernosimetrične kao i 1s orbitala, iz kojeg razloga imaju čvorove? Tojest, odakle uopće čvorovi u grafovima ovisnosti radijalnih gustoća o radijusu, te zašto ih određena orbitala ima točno toliko koliko ih ima (pritom ne mislim nužno samo na s orbitale)? Hvala!

Ime i prezime: Marko Škevin marko.skevin@gmail.com

Kratak odgovor na pitanje je da je razlog čvorovima to što radijalna komponenta rješenja Schrödingerove jednadžbe u sfernim koordinatama sadrži polinom, pri čemu je stupanj polinoma jednak glavnom kvantnom broju.
Dug odgovor ne mogu dati (a ovo pišem jer mi se čini da u suprotnom neće biti nikakvog). Moje poznavanje kvantne mehanike otprilike odgovara padobranačkom iskustvu osobe koja je puno puta letjela, jednom skočila i onda slomila nogu. Stoga ću preporučiti ovaj i ovaj Frankin odgovor o Schrödingerovoj jednadžbi i orbitalama, kao i njezine nastavne materijale za Matematiku za kemičare. U prvima ćeš naći objašnjenja o tomu što i zašto, u nastavnim materijalima mnoge opće odgovore kako, dok će ti za sâm izvod rješenjâ Schrödingerove jednadžbe trebati neki udžbenik fizikalne ili kvantne kemije. Naime, razlog zašto se u rješenjima uopće nalaze polinomi, a potom i čvorovi, u prvom je redu matematički. Stvarnu narav elektronâ u atomu ne znamo, premda modeli koje imamo rade više nego dobro. Posljedično, za nekakovo razumijevanje porijekla tih čvorova najbolji je put stvarno riješiti Schrödingerovu jednadžbu.