Dobar dan, evo zanima me zašto NH3 nije baza po Arrheniusovoj teoriji dok npr reagira s vodom ona poveća koncentraciju OH- iona, bar mislim da poveća NH3+H2O-->NH4+ + OH- ... Ima zadatak gdje trebam odredit koja je baza i po Arrheniusu i po Bronstedu pa se malo mučim oko toga. Hvala :)

Ime i prezime: Valerija Šantić valerija1324@net.hr

Arrhenius je kiseline definirao kao tvari koje će u vodenim otopinama disocirati na hidrone i anione, a baze kao tvari koje će u vodi disocirati na katione i hidroksidne anione. Držimo li se te definicije, amonijak nije Arrheniusova baza jer nije hidroksid.
Međutim, činjenica da amonijak, otopljen u vodi, podiže koncentraciju hidroksidnih aniona, ponešto komplicira život. Baš kao i to što su nekoć kemičari vodene otopine amonijaka običavali zvati amonijevim hidroksidom ili amonijevom lužinom. Isto tako, nije sretno odabrano ni to što se definiciju obično nastavlja time da kiseline i baze podižu koncentracije hidronâ odnosno hidroksidnih aniona jer u taj drugi dio amonijak očito spada.
Najmudrije je stoga vidjeti što ti je još ponuđeno te ostaviti amonijak kao rezervnu opciju (eventualno s kakvim komentarom o tomu zašto (ne) amonijak).