Koji od navedenih spojeva NIJE korektno napisan ? a)Ca(COO)2 b)NaHPO4 c)H2O2 d)HClO e)N2O Odgovor je pod B, kuzim da taj spoj ne postoji, ali jel postoji neki način na koji mogu takav tip zadataka riješavat bez da moram naštrebat sve moguće varijante spojeva? Puno hvala !

Ime i prezime: Valerija Šantić valerija1324@net.hr

Ca(COO)2 također nije ispravna formula. Ca(HCOO)2, odnosno kalcijev formijat, već bi moglo proći.

Uglavnom, učenje ti ne gine, ali ako si dobro organiziraš podatke, pamtit ćeš uglavnom opće principe, a ne konkretne spojeve. Za ovaj zadatak trebaš poznavati valencije (kalcij je dvovalentan, natrij jednovalentan...), poznatije kiseline (HCOO ne postoji (osim kao radikal), ali zato postoji HCOOH, klor tvori kiseline od HCl do HClO4...) i to koliko koja ima protonâ (fosforna ima tri, mravlja jedan...) te šačicu jednostavnih spojeva (vodikov peroksid, dušikov(I) oksid...).
Ukratko, treba se sjećati svega pomalo od zadnjih šest godina nastave kemije, a ničega previše detaljno. Vrlo jednostavno za one koji su u učenje kemije uložili makar i minimalan trud, vrlo teško za one koji nisu.