Zašto je grafin čvršći od dijamanta ako su atomi C u grafinu povezani s 3 sigma veze s ostalim C atomima,a u dijamantu atomi C su povezani s 4 sigma veze jedni s drugima?

Ime i prezime: Ivan Petters ivan199640@gmail.com

Engleski graphene na hrvatski se prevodi kao grafen, a ne grafin.

Što se čvrstoće tiče, treba ju malo preciznije definirati. Misliš li na modul elastičnosti, ili pak na silu koju treba primijeniti da materijal pukne? Nije baš isto.

Inače, u grafenu imaš i π-komponentu koja je sve samo ne zanemariva. Posljedično, ako ćeš brojati veze, u dijamantu po atomu imaš četiri veze raspoređene jednoliko u sve tri dimenzije, dok u grafenu po jednom atomu imaš tri σ-veze i jednu π-vezu, ali jednoliko raspoređene u dvije dimenzije, dok duž treće imaš samo disperzijske interakcije. Puko nabrajanje reći će da je grafen čvršći u dvije dimenzije duž kojih idu kovalentne veze, a puno slabiji duž treće. Zbog toga se za grafen može reći i da je dvodimenzijski materijal.