Odvija li se rekcija za koju je promjena entapije jednaka 0?Ima li takva reakcija ikakvog smisla?

Ime i prezime: Ivan Petters ivan199640@gmail.com

Ne samo da se mogu odvijati reakcije s nikakvom promjenom entalpije, nego prolaze čak i one kod kojih se energija upija. Smjer reakcije ne određuje samo entalpija, nego i entropija, zajedno s prethodnom uključena u Gibbsovu energiju, koja općenito određuje kamo će ići reakcije (ali ne ne i koliko brzo).

Primjerice, naspeš li u vodu ureje, ona će se spontano otopiti, a otopina će se ohladiti. Razlog tomu je to što je entalpija otapanja negativna, ali nadmašena pozitivnim entropijskim doprinosom, što ukupno daje negativnu promjenu Gibbsove energije.

Na molekulskoj razini možeš si pak zamisliti reakciju u kojoj se prstenasta molekula građena od šest manjih jedinica raspada u dvije od po tri. Kako ukupan broj kovalentnih veza ostaje isti, entalpija se ugrubo neće mijenjati (jasno, pod uvjetom da nijedna od tih dviju molekula nije izrazito napeta ili pak stabilizirana nekovalentnim interakcijama). Međutim, udvostručenje broja molekula znači i udvostručenje translacijske entropije, što će takvu reakciju pogurnuti prema produktu.