5.)Koje privlačne sile treba svladati pri: a)vrenju Kr b)vrenju H2O c)sublimaciji CO2.

Ime i prezime: Ivan Petters ivan199640vgmail.com

Ljepše bi bilo kad bi pitanje bilo koje se vrste interakcija kidaju kod spomenutih prelazaka u plinovito stanje. Ovako djeluje kao nekakvo djelovanje eksperimentatora na atomskoj razini.

Općenito, među svim česticama u bliskom kontaktu javljaju se disperzijske interakcije. Ako čestice imaju u sebi dipolnih momenata, makar i međusobno neutraliziranih simetrijom, među njima će postojati i polarne interakcije. Ako ti dipolni momenti dolaze od (jako polarnih) veza između atomâ vodika i elektronegativnih elemenata, onda će se među njima vjerojatno javljati i vodikove veze.

Usput budi rečeno, o međumolekulskim interakcijama ovdje počesto pišemo, tako da bih preporučio pogledati što ima u arhivi, osobito one odgovore koji sadrže u sebi grupe slovâ poput "disperzijsk" ili "međumolekulsk".