Zbog čega se slično otapa u sličnom odnosno polarno u polarnom,a nepolarno u nepolarnom? Koliko pitanja smijem slati u jednom danu?

Ime i prezime: Ivan Petters ivan199640@gmail.com

Energijski je povoljno da se polarne molekule drže zajedno jer tako mogu ostvariti veći broj privlačnih interakcija. Otapanjem tvari manje polarnosti u tekućini sazdanoj od polarnih molekula dolazi do umetanja manje polarnih čestica između polarnih molekula tekućine i posljedično narušavanja energijski povoljne strukture u kojoj se polarne molekule drže na okupu. U slučaju velike razlike u polarnosti, to će biti toliko energijski nepovoljno da će molekule polarne tekućine istisnuti iz svoje strukture nepolarne molekule (čestice) koje će formirati zasebnu fazu.

Analogno razmatranje vrijedi i za obrnut slučaj, tj. takav u kojemu bismo neku polarnu tvar pokušali otopiti u nepolarnom otapalu.

Sve to skupa ima za posljedicu da će se jako nepolarne tvari slabo ili nikako otapati u jako polarnim otapalima i obrnuto, da će se jako polarne tvari slabo otapati u nepolarnim otapalima, dok će se tvari slične polarnosti međusobno dobro miješati, odnosno u slučaju otapanja, dobro otapati jedna u drugoj.

Što se tiče drugog pitanja: broj pitanja koji smiješ slati u jednom danu načelno nije ograničen, a mi odgovaramo kada, kako i koliko stignemo.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr