1.)Objasnite sljedeće podatke standardnih entalpija stvaranja: a) za grafit standardna entalpija stvaranja iznosi 0kjmol-1 za dijamant standardna entalpija stvaranja iznosi 1,9 kj mol-1 Znači li to da u sustav treba uložiti energiju od 1,9 kjmol-1 da se dobije dijamant pri standardnim uvjetima? 2.)Imamo 2 reakcije CH4(g)+O2(g)→CO2(g)+H20(l) CH4(g)+O2(g)→CO2(g)+H20(g) Za koju reakciju će vrijediti standardna entapija gorenja pri 25°C? Za koju vrijednost će se razlikovati reakcijska entalpija druge reakcije? 3.)U kojem slučaju je koncentracijska konstanta ravnoteže jednaka tlačnoj konstanti ravnoteže? aA+bB→cC+dD Što nije njihov odnos dan relacijom Kp=Kc(RT)^(c+d-a-b) 4.)Zbog čega se slično otapa u sličnom odnosno polarno u polarnom,a nepolarno u nepolarnom? 5.)Koje privlačne sile treba svladati pri: a)vrenju Kr b)vrenju H2O c)sublimaciji CO2. 6.)Zbog čega je HF slabija kiselina od HI? Ima li to veze sa elektronegativnošću F i I? F jače privlači elektrone pa je veći dipolni moment HF? Jesu li intermolekularne sile koje prevladavaju između molekula HI vodikova veza i interakcija dipol-dipol? Za zadatak sa miješanjem vodenih otopina ću se javit kada dođem do točne verzije zadatka. Hvala unaprijed.

Ime i prezime: Ivan Petters ivan199640@gmail.com

Molim te da ubuduće pitanja postavljaš jedno po jedno jer je nama koji odgovaramo lakše i jednostavnije odgovarati na pojedinačna pitanja.

U nastavku ću odgovoriti na prva tri pitanja, a za ostalo se javi ponovno.

1. Da. Vidi također i ovaj odgovor.

2. Standardna entalpija gorenja vrijedit će za prvu reakciju, onu u kojoj je voda u tekućem stanju. Vrijednost dviju entalpija razlikovat će se za vrijednost entalpije faznog prijelaza vode iz tekućega u plinovito stanje.

3. Koncentracijska je konstanta jednaka tlačnoj u slučaju kada je a + b = c + d.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr