Pozdrav, Koji je značaj i poanta Moseleyevog periodnog zakona? Poredao je elemente temeljeno na vrijednosti recipročne valne duljine njihovih rendgenskih zraka, ali nisu li ti isti elementi već bili poredani u tom redoslijedu pola stoljeća ranije kada je Mendeljejev objavio svoj periodni sustav? a drugo pitanje: Zašto je Moseley mjerio samo K alfa i K beta zračenja, te zbog čega mjerenja počinju od aluminija, a ne od npr od magnezija ako oboje imaju elektrone u L, odnosno M ljusci? Hvala unaprijed

Ime i prezime: Dominik Varga dominikherovarga@gmail.com

 


Elementi jesu bili poredani, ali temeljem atomskih masa (s par anomalija) i kemijskih svojstava, tako da je atomski broj bio samo redni broj. Povezivanjem atomskog broja s fizikalnim svojstvima elemenata (konkretno, s valnim duljinama zračenja koje uzrokuje elektronske prijelaze između glavnih energijskih razina) Moseley ga je učinio fizikalnom veličinom, a ne tek pukim brojem. To je značilo da se dotad tek dobro naslućen periodni sustav može revidirati i osnažiti mjerenjima. Moseleyeva mjerenja potvrdila su sve dotadašnje pozicije elemenata, kao i to da stvarno postoje "prazna mjesta" za elemente koje tek treba otkriti, poput tada još budućih tehnecija i prometija. Također, pokazala su i da lantanoidâ i aktinoidâ može biti samo po 14 (15 ako među njih ubacimo i lutecij odnosno lorensij, elemente s popunjenim f-ljuskama), čime je otvoren put prema kompletiranju tablice periodnog sustava.
Više informacija o Moseleyevom otkriću, osim na vikipedijskom članku, možeš naći i u ovom odgovoru.

Razlog za Kα i Kβ vjerojatno je to što se radi o najintenzivnijim linijama u rentgenskom spektru elemenata (odatle im i imena). Elementi lakši od aluminija nisu pak davali jednostavno interpretabilne spektre. U izvornom svom radu Moseley navodi da je aluminijev spektar snimljen samo za refleks prvog reda. Nadalje, vrlo laki elementi daju više drugih, slabijih linija koje još nisu posve istražene, dok su rezultati za magnezij i natrij vrlo komplicirani i naizgled odudaraju od jednostavnih odnosa koji povezuju spektre ostalih elemenata. Nisam siguran koji je točno razlog njegovim problemima, kao niti tko ih je kasnije riješio i kako. Moseley sigurno nije, jer ga je 1915. ubio turski snajperist.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   i.cvrtila@rug.nl

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija