Dobar dan Molim vas da mi pomognete da rijesim ovaj zadatak. Izračunajte koncentraciju H plus jona u rastvoru koji se dobije mijesanjem 200mL rastvora magnezijum-hidroksida,koncentracije 10 na -2 mol/dm3 i 50 mL rastvora azotne kiseline koncentracije 10 na -1 mol/dm3. Nadam se da mozete razumjeti zadatak. Unaprijed hvala! LP

Ime i prezime: Una Dimitrijevic unadimitrijevic2@gmail.com

Slično kao i u ovom zadatku, prvo imaš razređivanje, a zatim reakciju. Međutim, na kraju ne dobiješ pufer pa ima manje posla za računanje. Da ne radim isto kao u spomenutom zadatku, ovdje ću predložiti da prvo izračunaš množine spojeva, a onda pomoću jednadžbe reakcije koliko ti je čega ostalo, iz čega onda možeš izračunati i koncentraciju hidronijevih iona.

Dakle, množine magnezijevog hidroksida i dušične kiseline izračunat ćeš množenjem volumenâ s koncentracijama:

n(Mg(OH)2) = c(Mg(OH)2)∙V(Mg(OH)2)

n(HNO3) = c(HNO3)∙V(HNO3)

Magnezijev hidroksid i dušična kiselina dat će magnezijev nitrat i vodu:

Mg(OH)2 + 2 HNO3 → Mg(NO3)2 + 2 H2O

Omjer 1:2 znači da ćeš reaktant u suvišku, odnosno teorijske dosege odrediti tako da množinu magnezijevog hidroksida usporediš s polovicom množine dušične kiseline. Trebalo bi ispasti da je dušična kiselina u suvišku (ako to već nije očito iz zadatka koji traži da izračunaš koncentraciju hidronijevih iona).

Iduće što ti predstoji je izračunati koliko je dušične kiseline preostalo na kraju reakcije:

nsuv.(HNO3) = n(HNO3) ‒ 2∙n(Mg(OH)2)

Na kraju ti još preostaje sjetiti se da dušična kiselina u vodi disocira potpuno, tako da je koncentracija hidronijevih iona jednaka koncentraciji preostale dušične kiseline:

ckon.(H+) = ckon.(HNO3)

= nsuv.(HNO3)/(V(HNO3) + V(Mg(OH)2))