Postovani, kada bismo morali napisati izraz za brzinu trosenja reaktanta B u hipotetskoj reakciji A2 + B2-> 2AB , bismo li morali ukljuciti predznak minus ( -DeltaC(B2)/DeltaT) ili bi tocan bilo izraz bez minusa(DeltaC(B2)/DeltaT buduci da je brzina trosenja reaktanta negativna?

Ime i prezime: Anamaria Vidovic avidovic98@gmail.com

To je stvar semantike. Brzina promjene koncentracije sudionika reakcije definirana je kao omjer promjene koncentracije i proteklog vremena, dakle Δc(X)/Δt (minusa, ukratko, nema). Ako je u pitanju reaktant, on će se u reakciji trošiti, tako da će ta vrijednost biti negativna, dok će za produkte, budući da u reakcijama nastaju, ona biti pozitivna. Posljedično, za reaktante možeš govoriti o brzini trošenja, a za produkte o brzini nastajanja. Doduše, ništa te ne priječi da za reaktant kažeš da ima negativnu brzinu nastajanja, ili da izvedeš sličan obrat s produktom. Bitno je samo da znaš o čemu pričaš.