Molim Vas, možete li mi navesti principe Volhardove metode? Unaprijed se zahvaljujem. Lijep pozdrav.

Ime i prezime: Almira Omerovic almira.omerovic@windowslive.com

Vodeći se podacima koje sam opisao ovdje, principi Volhardove metode mogli bi se ovako sažeti:

1. Volhard je autor metode kojom ćeš kvantitativno odrediti koliko ima halogenidâ u uzorku. Imaj ipak na umu da za istu svrhu postoje i druge metode, poput Fajansove ili Mohrove, kao i da se u 21. stoljeću one uglavnom izvode iz didaktičkih razloga.

2. Ne koristi Volhardovu metodu uzalud. I uzorak i titrans moraju biti pažljivo pripremljeni.

3. Spomeni se da koristiš Volhardovu metodu kad god imaš kisele uzorke, jer Mohrova metoda ne radi u takvim uvjetima.

4. Poštuj asistente koji ti pokazuju kako se radi, da dugo živiš i dobro ti bude na praktikumu.

5. Ne ubij otopinu jakim lužinama. Željezo će istaložiti kao hidroksid pa nećeš moći uočiti točku ekvivalencije.

6. Nemoj zabludjeti dodajući titrans nakon što prođeš točku ekvivalencije. Isto tako, prolazno crvenilo samo znači da si blizu. Titracija je gotova u onom času kad smjesa i nakon miješanja ostane crvena.

7. Ne kradi brojke svojih kolega. Vjerojatno ste dobili različite uzorke.

8. Ne prepravljaj brojke ako ispadnu "krive". U slučaju sumnje eksperiment treba ponoviti.

9. Eksperimente izvodi samostalno. Inače nećeš puno naučiti.

10. Ne poželi pribor svojih kolega. Ono što imaš trebalo bi biti dostatno za rad. Ako nije, javi se asistentu ili tehničarima.