Pozdrav, imam jedan zadatak. Nadam se da mi možete pomoći. Da li sljedeći spojevi mogu postojati kao cis-trans izomer ? Ako je moguća takva izometrija nacrtajte strukture u kojima je jasno ilistrirana ta geometrija. a) 1-heksen b) 2,3 difluor-2-buten c) 3-klorpropen d) 1-brompropen Unaprijed hvala

Ime i prezime: Josipa Bilic josipa0408@gmail.com

Geometrijska izomerija kod alkenâ proizlazi iz toga što je rotacija oko dvostruke veze teška do nemoguća (barem bez upliva viših sila, poput temperature, nukleofilâ ili UV-a). To znači da će četiri supstituenta na krajevima dvostruke veze imati fiksirane pozicije, odnosno da će zamjena tih pozicija dati (oblikom) drugačije molekule. U općem primjeru, prikazanom na slici ispod, oko dvostruke veze imaš četiri različita supstituenta, R1, R2, R3 i R4. Zamjena pozicija bilo kojeg od parova na istom kraju dvostruke veze očito će dati molekulu s drugačijim prostornim rasporedom atomâ.

Međutim, ako su neki od supstituenata s iste strane dvostruke veze jednaki, njihova zamjena neće polučiti nikakve promjene, tako da od izomerije nema ništa. Općenito, da bi izomerija bila moguća, na oba kraja dvostruke veze supstituenti moraju biti različiti (dakle, R1 mora biti različit od R2, a R3 od R4).

Što se pak crtanja tiče, u pitanju je osmoškolska mudrost o kojoj sam pisao npr. ovdje (kao i u odgovorima koji se tamo spominju, a i šire) tako da ću ti za ovu priliku samo dodati crteže tvoje četvorke iz zadatka, tako da možeš provjeriti jesu li tvoje skice točne. Ako imaš neko konkretno pitanje o vezi strukture i naziva spoja, a ti se opet javi.

pozdrav,