Elektron u atomu hidrogena je opisan kvantnim brojevima n=7 i ml=4. Koje su mogućnosi vrijednosti orbitalnog kvantnog broja (l) u ovom slučaju? Elektronska konfiguracija azona neona (Ne) u nepobuđenom stanju je 1s2 2s2 2p6. Koliko elektrona iz ove konfiguracije ima magnetni kvantni broj ml=0? Unaprijed hvala! LP

Ime i prezime: Amra amrabeg97@outlook.com

Za glavni kvantni broj n = 7 orbitalni, odnosno azimutni kvantni broj (ja ću ga radije označiti s l) može ići od 0 do 6. Kako magnetski kvantni broj (m) može biti sve od ‒l do l, očito će m = 4 biti moguć samo za l ≥ 4. Uzme li se u obzir i glavni kvantni broj, dobivaš da je 6 ≥ l ≥ 4, odnosno da azimutni kvantni broj može biti 4, 5 ili 6.

U drugom zadatku ima dosta brojanja. U nižoj ljuski (n = 1) jedini mogući azimutni kvantni broj je 0, a posljedično isto vrijedi i za magnetski, tako da on iznosi 0 za oba elektrona te ljuske. U drugoj ljuski (n = 2) azimutni kvantni broj može biti 0 ili 1. Za l = 0 opet vrijedi da će i magnetski biti 0, tako da imaš još dva takva elektrona, dok za l = 1 magnetski kvantni broj može biti ‒ 1, 0 ili 1. S obzirom na to da imaš šest elektrona, očito će svaka opcija dobiti po njih dva, tako da imaš još dva elektrona s magnetskim brojem 0. Sveukupno, njih šest.

Inače, preporučio bih pogledati i starije odgovore o kvantnoj mehanici. U ovome, primjerice, ima i moguće korisnih informacija, i poveznica do još odgovorâ na tu temu. Usput, mogao bi ti biti zanimljiv i ovaj odgovor.