Zanima me sto nastaje reakcijom kiseline i pripadajuce soli? Zadatak glasi ovako: 100 ml otopine kalcijeva nitrata koncentracije 0,250 mol/dm3 pomijesano je s 400 ml dusicne kiseline koncentracije 0,100 mol/dm3. Kolika je koncentracija nitratnih iona u dobivenoj smjesi? Takoder me zanima kako da izracunam ebulioskopsku i krioskopsku konstantu pri povisenju vrelista/snizenju ledista? Hvala,lp

Ime i prezime: Lucija Smetko lucija.smetko@gmail.com

Ako u otopinu soli dodaš kiselinu od koje ta sol potječe, jednostavno ćeš zakiseliti otopinu. U slučaju di- ili poliprotonskih kiselina uparavanjem takvih otopina možeš dobiti kisele soli, a u nekim slučajevima i kokristale soli i kiseline. Uglavnom, kemija koja se zbiva ne ide dalje od kiselo-bazne i supramolekulske.

Za tvoj zadatak uredno se može reći da si dobila smjesu, tako ti predstoji puko preračunavanje i zbrajanje koncentracija. Dušična kiselina u vodi disocira potpuno, tako da će ukupna koncentracija nitratnih iona biti jednaka zbroju onih koji potječu od soli i kiseline. Kako formulska jedinka kalcijevog nitrata ima dva nitratna aniona, koncentraciju soli trebaš pomnožiti s dva:

cuk.(NO3) = 2∙ckon.(Ca(NO3)2) + ckon.(HNO3)

= 2∙cpoč.(Ca(NO3)2)∙(V(Ca(NO3)2)/(V(Ca(NO3)2) + V(HNO3))) + ckon.(HNO3)∙(V(HNO3)/(V(Ca(NO3)2) + V(HNO3)))

Za računanje ebulioskopskih ili krioskopskih konstanti trebaju ti samo odgovarajuće formule i poznavanje osnova matematike.