Poštovani, je li moguće da unatoč ledenom pokrovu svjetlost pada na biljku i omogući joj dovoljnu količinu svjetlosti za proces fotosinteze? Odnosno je li led, barem ponekad, dovoljno proziran za to? Hvala!

Ime i prezime: Dorian Laslo dorian.laslo@skole.hr

Svjetlost sasvim sigurno može proći kroz ledeni pokrov (naravno, pod uvjetom da taj pokrov nije predebeo). Međutim, pravo pitanje glasi može li biljka koja se nalazi pod ledenim pokrovom, dakle na temperaturi ispod 0 °C, aktivno provoditi fotosintezu. Pretpostavljam da neke vrste biljaka to mogu, a neke ne. Više o tome znat će biolozi, pa to pitanje treba postaviti njima.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr

Evo i dodatka odgovoru. Kao što sam pretpostavljao, postoje biljke koje mogu fotosintetizirati na temperaturama ispod 0 °C. Više o tome možeš pročitati u ovom članku i na ovoj stranici.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr