Molim Vas mozete mi objasniti kako rjesiti ovaj zadatak:Kemijskom analizom uspostavljeno je da je u nekom fosfornom oksidu udio fosfora 0.4364,a kisika 0.5636,a relativna masa tog oksida 283.88.Kako glase empirijska i molekulska formula spoja? Hvala

Ime i prezime: Marija Kiseljak marija.kiseljak65@gmail.com

Molekulsku formulu nepoznatog oksida zapisat ćemo kao PnOm. Naš je zadatak izračunati n i m.

Krenut ćemo od izraza za izračunavanje masenog udjela elementa u spoju:

w(P) = nAr(P) / Mr(PnOm)

Preuređivanjem toga izraza dobivamo:

n = w(P) ∙ Mr(PnOm) / Ar(P)

Uvrštavanjem vrijednosti w(P) i Mr(PnOm) koje su zadane u zadatku, te Ar(P) koju možemo očitati u periodnom sustavu elemenata, dobivamo:

n = 0,4364 ∙ 283,88 / 30,97 = 4

Na posve analogan način izračunat ćemo i vrijednost m:

w(O) = mAr(O) / Mr(PnOm)

m = w(O) ∙ Mr(PnOm) / Ar(O)

m = 0,5639 ∙ 283,88 / 16,00 = 10

Sada kada znamo da je n = 4 i m = 10, možemo umjesto PnOm pisati P4O10. To nam je molekulska formula nepoznatog fosforovog oksida.

Preostaje nam još izračunati empirijsku formulu. Ona se iz molekulske formule računa tako da se donji indeksi pokrate s najvećim zajedničkim djeliteljem. U slučaju brojeva 4 i 10 to je broj 2, pa prema tome empirijska formula glasi P4/2O10/2 = P2O5.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr