Pozdrav! Nastajanje amonijaka iz dusika i vodika je egzoterman proces, dakle povratna reakcija je endotermna. Moje pitanje je zasto se raspadom amonijaka na dusik i vodik smanjuje temperatura reakcijske smjese, ako je promjena endotermna, odnosno toplina se DOVODI sustavu? Unaprijed hvala

Ime i prezime: Anisa Stanic

Ako je promjena endotermna, temperatura će se smanjiti jer se toplina troši na stvaranje tvarî bogatijih energijom. Prema tomu, toplina koju sustav upije u endotermnom procesu ne ostaje mu kao toplina, nego kao kemijska energija (ili kemijski potencijal).

Najbolji način da ti ovo gore bude smisleno je da na toplinu gledaš kao na reaktant ili produkt kemijske reakcije. Ako je reakcija egzotermna, iz reaktanata će uz produkte nastati i toplina. To znači da će temperatura sustava porasti, nakon čega slijedi gubitak te topline u okolinu (zbog izjednačavanja temperature). U slučaju endotermne reakcije sve je obrnuto. Toplina se troši kao reaktant, a poslije slijedi dovođenje topline iz okoline, opet zbog uravnoteženja temperature.