Pozdrav, trazim pomoc oko rjesavanja jednog testa. Zadatak glasi: Zaokruzi jedinu tacnu tvrdnju: Svaka orbitala moze da primi samo dva elektrona(zar nije da to zavisi od orbitale) Od berilija do radija opada poluprecnik atoma (zar nije da poluprecnik raste unutar grupe) Cezij je najjace, a flour najmanje elektronegativan element (zar nije da elektronegativnost raste od lijeve na desnu stranu) CO2 i SO2 su amfoterni oksidi (zar nije da su samo prelazni metali amfoterni) Unaprijed hvala!

Ime i prezime: Azra Smajic azrasmajic374@yahoo.com

Za drugu i treću tvrdnju si u pravu, dok među amfoterne okside ide i npr. aluminijev, tako da nisu to samo oksidi prijelaznih metala.

To ostavlja prvu. Ukratko, orbitale su matematičke funkcije koje opisuju prostorni raspored elektronâ, tako da je tvrdnja besmislena. Međutim, ono na što autor cilja je to da orbitala može opisivati položaj(e) jednog elektrona ili pak elektronskog para. Ne više od toga. Zbog toga je ta tvrdnja uvjetno točna. Zanima li te više o tomu što se zbiva s elektronima u atomu, možeš pogledati i starije odgovore na tu temu. Naći ćeš ih upišeš li u tražilicu izraze poput "orbital" ili "kvantn".