Mozete li pojasniti jakost kovalentnih veza,tj.napisati o jacini trostruke /dvostruke kovalentne veze, koja je jaca,stabilnija? Hvala

Ime i prezime: Anamaria Vidovic avidovic98@gmail.com

U slučaju veza između ugljikovih atoma dvostruka veza otprilike je dvostruko jača od jednostruke, a trostruka oko 2,5 puta. Ovdje možeš vidjeti da slični trendovi postoje i kod veza ugljika s kisikom i dušikom. Vjerojatno isto vrijedi i općenito, ali nemam pri ruci konkretne podatke.

Ako to želiš nekako racionalizirati tj. ako ti to da je trostruka veza jača od dvostruke, a dvostruka od jednostruke nije intuitivno jasno, možeš se voditi svakodnevnim primjerima. Recimo da s grane pokušavaš maknuti majmuna-pauka. Koliko će to biti lako ili teško ako se on za granu drži jednom rukom, s dvije ruke, s dvije ruke i nogom, sa svim rukama i nogama ili k tomu još i s repom? Ili, recimo da spajaš dvije letvice čavlima. Što misliš, kako će broj čavala utjecati na to koliko se letvice jako drže?
To što je u pozadini kvantna mehanika ne znači da one analogije ne važe. Veza je veza, činili ju udovi, čavli ili zajednički elektronski parovi. Broj komponenti nužno će se direktno odraziti na snagu.

Što se pak stabilnosti tiče, nije jasno jesi li mislila na termodinamičku ili kinetičku. Dok za prvu vrijedi što sam gore rekao, druga varira. Primjerice, trostruka veza u dušiku iznimno je inertna, dok se trostruka veza u etinu vrlo lako prevede u dvostruku pa u jednostruku. Nisam siguran postoje li tu neka opća pravila.