Možete li mi objasniti što je to fotosinteza? Unaprijed hvala!

Ime i prezime: Katja Hunjadi katjahunjadi@gmail.com

Ovo je pitanje na koje se može odgovoriti vrlo kratko i vrlo dugo. Načelno, što je odgovor dulji, to u njemu ima više kemije, tako da ću pokušati biti sažet i ne siliti te da godinu i pol prije vremena počneš čitati kemijske udžbenike (stvar je ozbiljna: ja sam to nekoć radio i kasnije sam postao kemičar). Ako ti odgovor bude suviše kompliciran, možeš jednostavno stati na prvoj idućoj rečenici ili se javiti da objasnim što god da nije jasno, dok u suprotnom javi da odgovor dopunim s još detaljâ (naravno, kemijskih).

Fotosinteza je proces kojim biljke uz pomoć Sunčeve svjetlosti iz vode i ugljikovog dioksida dobivaju šećer, oslobađajući pritom kisik:

6 CO2 + 6 H2O → C6H12O6 + 6 O2

Iako postoji još nekoliko načina na koje živa bića neposredno dobivaju energiju (npr. redukcijom sumpora ili sulfatâ), za fotosintezu se može reći da je današnji život bez nje nezamisliv. Gotovo sve živo što vidimo oko sebe energiju za život dobiva ili direktno fotosintezom, ili preko fotosintetskih organizama (bilo hraneći se njima, bilo parazitirajući, bilo razgrađujući njihove ostatke). Drugim riječima, Sunce je izvor (gotovo) sve energije za život, a način na koji ju živi svijet dobiva upravo je fotosinteza.

Sâm proces prilično je složen, kao uostalom i život, a može se podijeliti na dvije glavne faze. U prvoj, koju direktno pokreće svjetlost, iz vode se oslobađa kisik, dok umjesto vodika nastaju protoni i elektroni koji se onda pohranjuju za drugu fazu. U drugoj fazi, koja ne ovisi o svjetlosti, protoni i elektroni koriste se da bi se ugljikov dioksid u nizu koraka preveo u jednostavne šećere.
Ono što na kraju od svega imaš je to da se iz tvarî koje nisu bogate energijom (voda i ugljikov dioksid) dobiju tvari koje jesu (šećeri i kisik), pri čemu energija koja je u to uložena dolazi od Sunca. To znači da će biće koje može izvesti obrnuti proces iz toga moći dobiti energiju za život. Životinje rade upravo to: hrane se biljkama i onda razgradnjom njihovih šećera dobivaju energiju. Isto, naravno, rade i biljke npr. kad je noć, ili kad iz kakvog god razloga (npr. zime) ostanu bez lišća.