dali čvrsti alkeni imaju vecu ili manju gustocu od vode? da li benzen ima vecu ili manju ustocu od vode? da li butan ima vece ili manje vreliste od otana? da li butan ima vece ili manje vreliste od etana? dali metan ima vecu ili manju gustoću od etaana?

Ime i prezime: maja humski sbp.sszmsv@gmail.com

Ugljikovodici u pravilu imaju manju gustoću negoli voda. Izuzeci su spojevi s kondenziranim prstenovima, poput kubana ili tetrafenilena. Gustoća plinovitih ugljikovodika raste s porastom relativne molekulske mase. Ako su u kondenziranom stanju, pravilo vrijedi samo za nerazgranate ugljikovodike. Grananje općenito snižava gustoću jer se nepravilnije molekule teže pakiraju.
Ove informacije trebale bi biti dovoljne da odgovoriš na sva pitanja koja si nabrojala.