poštovani,imam par pitanja vezana uz stereokemiju... 1.) Trebaju li optički izomeri biti nužno enantiomeri ili su to bilo koji spojevi koji se odnose kao slika i zrcalo? 2) Jesu li optički izomeri uvijek i optički aktivni spojevi? Ugl.zanima me razlika između optički aktivnih spojeva i optičkih izomera,kako ih prepoznati. Hvala

Ime i prezime: Ivan Vincelj ivanvincelj5@gmail.com

 


Enantiomeri su molekule (ili, općenitije, objekti) koji se odnose kao predmet i njegova zrcalna slika koja se s tim predmetom ne može preklopiti, tj. koja se od njega razlikuje. Primjerice, dvije molekule vode nisu enantiomeri, iako se odnose kao predmet i njegova zrcalna slika, jer se te dvije molekule mogu poklopiti jedna s drugom, tj. identične su. Molekula desnog alanina i molekula lijevog alanina jesu enantiomeri jer se odnose kao predmet i njegova zrcalna slika i ne mogu se preklopiti jedna s drugom, tj. nisu identične.

Za molekule (i, općenito, objekte) koje imaju svojstvo da se njihova zrcalna slika ne može s njima poklopiti, tj. koje imaju svojstvo da se pojavljuju u dva oblika, "lijevom" i "desnom", kažemo da su kiralne, a samo svojstvo zovemo kiralnost. Za objekt koji nije kiralan kažemo da je akiralan. Cipela, puževa kućica i vijak primjeri su kiralnih objekata, dok su naočale i nogometna lopta primjer akiralnih objekata.

Optički izomeri su drugi naziv za enantiomere. Naziv potječe od toga što uzorak tvari koji se sastoji od kiralnih molekula samo jedne vrste (npr. od samo "lijevih"), ili u kojemu postoji višak molekula jedne vrste (npr. ima više "lijevih" nego "desnih") zakreće ravninu polarizirane svjetlosti. Za uzorak koji zakreće ravninu polarizirane svjetlosti kažemo da je optički aktivan. Veličina i smjer zakretanja ovisi, između ostaloga, i o valnoj duljini svjetlosti.

Da bi uzorak bio optički aktivan, on mora sadržavati suvišak jednog optičkog izomera. S druge strane, moguć je, ako se baš tako poslože stvari, slučaj da uzorak koji sadržava suvišak jednog optičkog izomera ne bude optički aktivan na nekoj valnoj duljini, ali će gotovo sigurno biti optički aktivan na nekoj drugoj valnoj duljini.

Više o kiralnosti i optičkoj aktivnosti pisao sam i prije, vidi npr. ovdje i ovdje.

Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija