22. Koje reakcije nisu redoks reakcije? A S(s) + O2 (g)--> SO2(g) B 2SO2(g) + O2 (g)-->2SO3(g) C SO2(g) + H2O(l)--->H2SO3(aq) D SO3(g) + H2O(l)-->H2SO4(aq) E H2SO4(aq) + Pb(s)--->PbSO4(s) + H2(g) 23. Izjednačite redoks jednadžbe: a) Al(s) + Cl2(g) -->AlCl3(s), b) Al(s) + H2SO4(aq)-->Al2(SO4)3(aq) + H2(g). 25. Srebro se otapa u koncentriranoj dušičnoj kiselini. Produkti reakcije su: srebrov nitrat, dušikov(IV) oksid i voda. a) Napišite jednadžbu reakcije, b) Jednadžbama prikažite oksidaciju i redukciju c) Odredite stehiometrijske koeficijente i izjednačite jednadžbu . 21. Izdvoji skupinu u kojoj fosfor u spojevima ima isti oksidacijski broj: A H3PO4, P4O10, Na2HPO3, POCl3 B H3PO3,POCl3,PH3,H3PO2 C NaH2PO4, PH3, CaHPO3 , AIPO4 D P4O6, H3PO3, PCl3, Na2HPO3 Nadam se da mi možete pomoći,unaprijed hvala!

Ime i prezime: Lucija Bajcer Lucija.bajcer@hotmail.com

 


Da bi neka reakcija bila redukcijsko-oksidacijska, moraju se u njoj mijenjati oksidacijski brojevi barem nekih elemenata. To znači da za svaku reakciju trebaš odrediti oksidacijske brojeve svih atoma u svim sudionicima reakcije i onda vidjeti mijenjaju li se kroz reakciju. Kako odrediti oksidacijske brojeve, možeš čitati ovdje i u mnogim drugim odgovorima koji se u tom tekstu spominju. Ja ću se za primjer pozabaviti prvim podzadatkom. Reakcija je gorenje sumpora u kisiku, čime nastaje sumporov dioksid. Kako su oksidacijska stanja elemenata po definiciji uvijek nula, dok u binarnim spojevima ona to nikad nisu, možeš odmah zaključiti da se radi o redoks-reakciji. U četvrtom podzadatku reagiraju pak samo spojevi, tako da ovaj put ne možeš izbjeći određivanje oksidacijskih brojeva. Najlakše je krenuti od kisika koji, osim u peroksidima, superoksidima i fluoridima (kojih u zadatku nema), uvijek ima oksidacijski broj ‒2. To ti odmah daje i informaciju da je oksidacijski broj sumpora u sumporovom trioksidu +6, dok si za vodik i prije mogla znati da mu je oksidacijski broj +1 (budući da je takav svuda osim u metalnim hidridima). Pomoću oksidacijskih brojeva kisika i vodika možeš naći i da je oksidacijski broj sumpora u sumpornoj kiselini +6, što znači da se u toj reakciji oksidacijski brojevi nisu mijenjali.

O izjednačavanju redukcijsko-oksidacijskih jednadžbi pišemo svako malo, a u odgovorima se također ponavlja i to da je najbolje pogledati one starije (dobrim dijelom zato što je lakše staviti poveznicu na njih, negoli opet pisati jedno te isto). Ako te muči izjednačavanje kemijskih jednadžbi općenito, pogledaj ovdje, dok o upotrebi i smislu parcijalnih jednadžbi možeš čitati ovdje.
Ovo se odnosi i na pitanje s otapanjem srebra u dušičnoj kiselini. Iako tu ima nešto više posla negoli u prethodnom zadatku (ovaj put stvarno ima smisla koristiti parcijalne jednadžbe), zadatak nije ništa više od "izjednači jednadžbu", samo što je "izjednači" vrli autor pitanja pocijepao na komade i nazvao ih podzadacima.

Zadnji zadatak traži ista znanja kao i onaj prvi, samo što na kraju treba usporediti sve skupa. Prouči starije odgovore koje sam preporučio (u njima su poveznice koje vode do još njih, tako da toga zapravo ima prilično puno) i pokušaj prema tim uputama riješiti zadatke. Ako ne ide, javi gdje je zapelo.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   i.cvrtila@rug.nl

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija