molim vas ako mozete rijesiti ova 2 zadatka: 1.Reakcijom 1 mola vodika i 2 mola klora moze se dobiti kolicina klorovodika u mL, racunato pri standardnim uvjetima koja iznosi: u rjesenju je 44800 2.U kojem su masenom odnosu sjedinjeni natrij, ugljik i kisik u natrijevom karbonatu ako su atomske mase za natrij 23, za ugljik 12 i za kisik 16? rjesenje je: 23:6:24 unaprijed hvala

Ime i prezime: Martina Andric martina_andric@hotmail.com

Reakcija klora i vodika može se opisati sljedećom jednadžbom:

H2 + Cl2 → 2 HCl

Kako u zadatku imaš 1 mol vodika i dva mola klora, očito je klor u suvišku, dok po jedan mol reaktanata može dati dva mola klorovodika. Iz množine produkta volumen možeš izračunati bilo preko jednadžbe stanja idealnog plina, bilo preko tzv. standardnog molarnog volumena. Zadnji put sam o tomu pisao ovdje pa pogledaj taj odgovor. IInače, rješenje aludira na standardni molarni volumen.

U drugom zadatku treba ti formula natrijevog karbonata, Na2CO3, i informacija da se od brojevnog do masenog omjera dolazi pukim množenjem brojeva s relativnim atomskim masama:

m(Na) : m(C) : m(O) = N(Na)∙Ar(Na) : N(C)∙Ar(C) : N(O)∙Ar(O)

Dalje ti preostaje samo još skratiti taj omjer s najvećim zajedničkim djeliteljem brojki koje imaš.