Upiši broj peptidnih veza u molekulama peptida koji su nastali reakcijom: a)triju molekula aminokiseline s dvama ugljikovim atomima b)jedne molekule aminokiseline s trima ugljikovim atomima i dvijema molekulama najjednostavnije aminokiseline c) n istih molekula aminokiselina Molim Vas pomozite mi ovo riješiti i puno hvala

Ime i prezime: karlo groš kluksa@kbc-zagreb.hr

Broj peptidnih veza ovisi samo o tomu koliko ima aminokiselina te je li nastali peptid linearan ili ciklički. Identitet aminokiselina bitan je pak za kemijska i fizikalna svojstva peptida. Povezivanjem dviju različitih aminokiselina mogu nastati dva dipeptida, ovisno o tomu koja aminokiselina reagira kao kiselina, a koja kao amin:

NH2CHR1COOH + NH2CHR2COOH → NH2CHR1CONHCHR2COOH + H2O

NH2CHR1COOH + NH2CHR2COOH → NH2CHR2CONHCHR1COOH + H2O

Skupina CONH koja se formira povezivanjem dviju aminokiselina naziva se peptidnom skupinom ili vezom (van konteksta peptidâ ista se skupina zove i amidnom). Kao što vidiš iz jednadžbi, dvije aminokiseline u peptidu povezuje jedna peptidna veza. Kad bi taj peptid reagirao s trećom aminokiselinom, nastala bi još jedna peptidna veza, tako da su u tripeptidu ukupno dvije. Analogno, u peptidu sazdanom od četiri aminokiseline prisutne su tri peptidne veze, u onom od njih pet četiri itd., dakle jedna peptidna veza manje od ukupnog broja aminokiselina. To pravilo vrijedi za veliku većinu peptidâ (odnosno proteinâ) koje ćemo naći u živim bićima. Međutim, kako svaki peptid započinje aminskom skupinom, a završava karboksilnom, moguće je i da one dvije također reagiraju, čime bi nastao ciklički peptid. U tom slučaju peptid ima jednak broj peptidnih veza i aminokiselina.
Pretpostavljam da se u tvojem zadatku ni ne pomišlja na cikličke peptide (a nekmoli na čudesa poput aziridinonâ ili 2,5-diketopiperazinâ), tako da se trebaš samo držati logike "n ‒ 1" i ignorirati priče o tomu koliko ugljikovih atomâ ima pojedina aminokiselina (za slučaj da će ti ipak trebati, ovdje su sve aminokiseline koje se pojavljuju u živim bićima, tako da lako možeš naći koja ima dva ugljikova atoma, a koje četiri njih tri).