Koja je funkcionalna skupina anhidrida?

Ime i prezime: Matea Antičević mateaanticevic@outlook.com

U širem smislu anhidridi su kemijski spojevi koji u reakciji s vodom daju odgovarajuću kiselinu. Tako je, primjerice, fosforov pentoksid anhidrid fosforne kiseline, jer reakcijom fosforova pentoksida s vodom nastaje fosforna kiselina.

U ovom je pitanju najvjerojatnije riječ o samo jednoj podvrsti anhidrida, konkretno, o anhidridima karboksilnih kiselina. To su spojevi opće formule R–CO–O–CO–R’, pri čemu su R i R’ dva međusobno jednaka ili međusobno različita ugljikovodična supstituenta. Kada su R i R’ međusobno jednaki, riječ je o simetričnim anhidridima (takav je npr. acetanhidrid ili anhidrid octene kiseline, CH3–CO–O–CO–CH3), a ako su R i R’ različiti, tada govorimo o mješovitim anhidridima.

Kao što možemo zaključiti iz opće formule, funkcijska skupina karakteristična za anhidride karboksilnih kiselina je –CO–O–CO–.

Više o anhidridima karboksilnih (i drugih organskih) kiselina pročitaj ovdje.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr