Nikal je reaktivniji element od olova. Koja je od navedenih tvari jači oksidans? navedeni su: Ni, Ni2+, Pb, Pb2+

Ime i prezime: Matea Antičević mateaanticevic@outlook.com

Najjači oksidans od četiri navedene vrste je olovov(II) kation. Sami metali općenito uopće nisu oksidansi (u takovim reakcijama nastaju metalni anioni, nekad nezamislive, a danas egzotične vrste), dok od dvaju kationa onaj olovov(II) ima veći (manje negativan) redukcijski potencijal.

Inače, iz informacije dane u zadatku to ne možeš zaključiti. Reaktivnost je kinetičko svojstvo koje u prvom redu ovisi o tomu kolika je aktivacijska energija, dok oksidacijska moć spada u termodinamička svojstva, a vezana je za redukcijski elektrodni potencijal. Iako vrijedi da će termodinamički stabilnije tvari počesto biti i pasivnije, dok će one nestabilnije biti reaktivnije, to pravilo nije i prirodna zakonitost, tako da je mudrije izražavati se precizno, e kako bi se izbjegle pogreške.