maseni udio ugljika u lancu škroba od n 14

Ime i prezime: Ena Šmital ena.smital@skole.hr

Maseni udio elementa u spoju općenito se računa prema formuli:

w(element, spoj) = N(element, spoj)·Ar(element)/Mr(spoj)

pri čemu je N(element, spoj) broj atomâ tog elementa u formulskoj jedinki spoja. Kako do formule, možeš vidjeti ovdje, a možeš i upisati "maseni udio" u tražilicu pa pogledati druge zadatke na istu temu. Ima ih nekoliko desetaka, pomiješanih s drugim zadacima koji se bave masenim udjelom.

U tvojem zadatku radi se o škrobu, tako da formula može biti i nešto konkretnija:

w(C, škrob) = N(C, škrob)·Ar(C)/Mr(škrob)

Očito, trebat će ti molekulska formula škroba, jer se relativna molekulska masa može izračunati jedino preko nje. Škrob nastaje polimerizacijom glukoze, C6H12O6, s tim da se u svakom koraku izdvaja molekula vode. To znači da će se u formuli naći onoliko C6H12O6, koliko ima glukoznih jedinica, dok će za svaku osim prve nedostajati po jedna molekula vode. Matematičkim jezikom, formula škroba građenog od n glukoznih jedinica bila bi:

(C6H12O6)n ‒ (n ‒ 1) H2O

Ta se formula može i malo preraditi:

(C6H12O6)nn H2O + H2O

Oduzeta H2O može se "ubaciti" u C6H12O6, iz čega dobiješ C6H10O5, a formula prelazi u:

(C6H10O5)n + H2O

odnosno:

(C6H10O5)n(H2O)

Dalje ti preostaje samo uvrstiti 14 u tu formulu i izračunati koliki je maseni udio ugljika.

Meni pak preostaje samo dodati da je škrob kompleksan spoj koji se sastoji od razgranatog amilopektina i lančaste amiloze, pri čemu oba polimera normalno sadrže više stotina, pa i tisuća glukoznih jedinica. Četrnaest je u tom svjetlu vrlo malen broj.