Pozdrav, je li oksidacija zeljeza endotermna ili egzotermna reakcija. Hvala. Lijep pozdrav.

Ime i prezime: Helena Thavenet andrina1602@gmail.com

Kod egzotermnih promjena toplina se oslobađa, što se odražava kao porast temperature, dok je kod endotermnih promjena obrnuto.
Kamo spada oksidacija željeza, najlakše je procijeniti ako ju izvedeš. Tu, doduše, treba imati na umu da oksidacijom željeza mogu nastati tri različita oksida, kao i to da je hrđanje isto oksidacija. Kao primjer možemo ipak uzeti onu oksidaciju koja se zbiva u kisiku i to naglo. Tu promjenu možeš vidjeti ovdje ili ovdje. Nadam se da će svjetlosni efekti biti jasna indikacija toga što se zbiva s toplinom.

Inače, upišeš li u tražilicu "endoterm" ili "egzoterm", naći ćeš nekoliko desetaka odgovora na pitanja slična tvojemu. Nije ih zgorega pročitati.